DEM Parti “Kobani olaylarını tahrik eden kişi Erdoğan’ın ta kendisi” dedi, Meclis karıştı: “Ahlaksız!”

TBMM Genel Kurulu’nda DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan’ın, Kobani olaylarıyla ilgili Erdoğan’ı hedef alan sözlerine, AK Parti sıralarından tepki gösterildi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Celal Adan Başkanlığı’nda toplandı. Partilerin grup önerilerinin ardından fahiş fiyatlar ve stokçuluğa ilişkin cezaları içeren kanun teklifinin maddelerinin görüşülmesine geçildi. Teklifin 6. madesinin görüşüldüğü sırada DEM Parti Mersin Milletvekili Ali Bozan’ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilişkin sözlerine AKP’lilerden tepki geldi.

“Önce saraydan izin alın sonra konuşun”

Bozan, “O IŞİD ki iki Türk askerini diri diri yaktı. İşte bunlar unutulmayacak. Bu halk sizin kirliliklerinizi bu kumpas davasıyla daha net gördü. Siz IŞİD’den yana tavır tutarak Kobani düştü düşüyor dediniz, IŞİD’i, bahçenizde büyüttünüz, sofranızda ağırladınız. Kumpas davasında verdiğiniz kararla barbar IŞİD çetelerini ve taraflarını sevindirdiniz. Konuşmak için saraydan izin aldınız mı, önce saraydan izin alın sonra konuşun. Telefonlarınıza konuşabilirsiniz diye mesaj gelmedi” dedi.

Bu sırada AKP sıralarından “Terbiyesiz, ahlaksız” sözleri yükseldi.

“Kobani olaylarını tahrik eden kişi Erdoğan’ın ta kendisi”

Bozan, “ilk ölüm olaylarının 7 Ekim’in ardından Muş’ta meydana geldi. Erdoğan ‘Kobani düştü düşüyor’ dedikten sonra. Kobani olaylarını tahrik eden kişi Erdoğan’ın ta kendisidir. İşte bu gerçeğin burada söylenmesi zorunuza gidiyor. Sizin bir defa Kobani olaylarında kaç kişinin hayatını yitirdiğinden haberi yok” dedi.

Bozan’ın konuşmasının ardından AK Parti sıralarından “Sen kimsin Cumhurbaşkanı’na laf söylüyorsun” diye tepkiler gelmeye başladı. Milletvekillerini sakinleştirmeye çalışan TBMM Başkanvekili Adan, “Bu bağırtı ve çağırtıyla elde edilen netice nedir?” diyerek tartışmaların üzerine grup başkanvekillerine söz verdi.

“AK Parti bu davada müdahillik talebinde bulundu”

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, “Bu davada AK Parti müdahillik talebinde bulunmuştur ve kabul edilmiştir. Siz kendi fikrityatınızın sizi destekleyen veya sizin desteklediğiniz terör örgütünün kampanyasını Meclis Genel Kurulu’na taşıyorsunuz” dedi.

DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, “siyaset kurumu konuşmayacak milletvekilleri konuşmayacak da kim konuşacak. Biz siyasetimizin gücünün farkındayız ama birileri bizim siyasetimizin gücünün farkında oldukları için bizi siyasetten meclisten yargı sopasıyla tasfiye etmeye çalışıyorlar. Siz davayı yolda bırakalı çok oldu. 16 Mayıs akşamında Ergenekoncuları, 28 Şubat’çıları bırakıp Kürtlere yüzlerce yıl ceza vererek davanızın Kürt düşmanlığı olduğunu açıkça ortaya koydunuz” diye konuştu.

“Erdoğan 1044 hakim ve savcının karşısında ‘bu karardan memnunuz’ diyor”

CHP Grup Başkanvekili Murat Emir ise, Zengin’in “görülmekte olan bir dava hakkında önerge verilemez, oturum yapılamaz” sözlerini doğru bularak, “Ama kendisine Adil Yargılamayı Etkilemeye Teşebbüs Suçu’nu da hatırlatırım. Bu ne? Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan işliyor. Nerede sarayda… 1044 hakim ve savcının karşısında biz bu karardan memnunuz diyor. Cinayet iddiasında katillik iddiasından vazgeçiyor bu bir isyan girişimidir diyor” ifadelerini kullandı.

Kobani davasında yüzlerce yıl ceza yağdı: Demirtaş’a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza!

6-8 Ekim 2014 tarihlerindeki Kobani olayları nedeniyle eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 108 sanığın yargılandığı Kobani davasında 83. duruşmada karar açıklandı. Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, oybirliğiyle aldığı 130 sayfalık karar metninin özetini sanıkların ve avukatların yokluğunda okudu.

10 yıl önceki Kobani olaylarına ilişkin yargılanan sanıklara ağır cezalar veren mahkeme, 47 ayrı suçtan yargılanan yargılanan Selahattin Demirtaş’a toplam 42 yıl, Figen Yüksekdağ’a ise 30 yıl 3 ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Mahkeme, yargılanan 24 sanığa toplamda 407 yıl 7 ay hapis cezası verdi. Davada 5 tahliye, 12 beraat, 13 tutukluluğa devam kararı verilirken, firari 72 sanık hakkındaki dosya da ayrıldı. 

Karar duruşmasına katılmayan Demirtaş, son savunmasında “Vereceğiniz kararı yüzüme okumanıza fırsat vermeyeceğim. Kendinize okuyacaksınız” demişti.

TIKLAYIN – Kobani davasında karar: Demirtaş’a 42 yıl, Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay ceza! 

TIKLAYIN – Kobani Davası kararları: Kime ne kadar ceza verildi?

TIKLAYIN – Kobani kararına Külliye’den ilk yorum Mehmet Uçum’dan: Milli yargımızla ne kadar gurur duysak az

TIKLAYIN – Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel, 7,5 yıl sonra tahliye edildi: Bizim tahliyeye değil, özgürlüğe ve barışa ihtiyacımız var!

TIKLAYIN – Özgür Özel’den Kobani kararlarına ilişkin ilk açıklama: Kim ne derse desin bu davada bir hukuk yok!

TIKLAYIN – Kobani davasında beraat eden Ayhan Bilgen’den ilk açıklama: Tahliye ya da beraat alanları hedef haline getirmek nasıl bir psikoloji!

TIKLAYIN – Hatimoğulları’ndan “yumuşama” açıklaması: Böyle normalleşme olamaz

TIKLAYIN – Kobani kararına iktidar kanadından ilk yorum: “Hayırlı olsun”

TIKLAYIN –

TIKLAYIN – Barolardan Kobani kararına tepki: Türkiye’de yargı bizatihi siyasi hesaplaşmanın tarafı haline gelmiştir

TIKLAYIN – Kobani davasının eski avukatı Bozan, kararı değerlendirdi: Karar sarayın; tercihini, IŞİD çetelerinden, İŞID barbarlığından yana yaptı

TIKLAYIN – Kobani kararının ardından valiliklerden peş peşe yasaklama kararları geldi

TIKLAYIN – Kılıçdaroğlu’ndan Kobani kararlarına tepki: Adalet terazisi bugün bir kez daha kırıldı

TIKLAYIN – Kobani kararlarına CHP’den tepkiler: Kobani davasında çıkan kararlar AKP’nin siyasi intikamı

TIKLAYIN – Kobani davası kararlarına tepki yağdı: “AKP ve normalleşme sözcüklerinin birbirine mesafesini göstermesi bakımından ‘tarihi'”

TIKLAYIN – Kobani davasında 10 yıl hapis cezası verilen Ahmet Türk: Demirtaş’ı hedef haline getirdiler, bunu bir intikam davasına dönüştürdüler

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir