‘Büyükelçilik’ gerilimi büyüyor: Meksika, Ekvador’u UAD’ye şikayet etti

Meksika, Kito’daki büyükelçiliğini basan Ekvador’u Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) şikayet etti. UAD’nin açıklamasına göre, Meksika, Ekvador hakkında dört geçici tedbir talebinde bulundu.

UAD’nin dün yaptığı yazılı açıklamada, talep edilen geçici tedbirler şu şekilde sıralandı: Ekvador hükümeti diplomatik misyonların, mülklerinin ve arşivlerinin tam anlamıyla korunması için uygun ve acil adımlar atmalı; Meksika hükümetinin diplomatik misyonlar ile diplomatik temsilcilerin özel konutlarını boşaltıp kurtarmasına izin vermeli; UAD’nin esastan vereceği herhangi bir karar itibarıyla Meksika’nın haklarına halel getirebilecek bir adım atılmadığından emin olmalı;başvuruya konu olan tartışmayı kötüleştirebilecek ya da genişletebilecek herhangi bir eylem ya da davranıştan uzak durmalı.

MEKSİKA: EKVADOR’UN BM ÜYELİĞİ ASKIYA ALINSIN

Meksika Dışişleri Bakanı Alicia Barcena da dün düzenlediği basın toplantısında, Ekvador’un baskınla uluslararası hukukun temel ilke ve normlarını ihlal ettiğini belirtti.

UAD’ye şikayet ettikleri Ekvador’un kamuya açık şekilde Meksika’dan özür dileyene kadar Birleşmiş Milletler (BM) üyeliğinin askıya alınmasını talep ettiklerini anlatan Barcena, “Uluslararası hukuka rağmen büyükelçiliğimizin dokunulmazlığı açıkça ihlal edildi. Diplomatlarımız saldırıya uğradı. Ekvador, yaptıklarından ötürü yargılanmalı” dedi.

‘EKVADOR’A EMSAL TEŞKİL EDECEK BİR CEZA VERİLSİN’

AA’nın aktardığına göre, Ekvador’a emsal teşkil edecek bir ceza verilmesi gerektiğini dile getiren Barcena, bu tarz baskınların tekrarlanmaması için uluslararası toplumun Ekvador’u açık şekilde kınamasının önemli olduğunu belirtti.

Barcena, Ekvador ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerini askıya aldıklarını, ticari ilişkileri de durdurmaya karar verdiklerini kaydetti.

MEKSİKA DEVLET BAŞKANI: BU SADECE BİZİM MESELEMİZ DEĞİL

Öte yandan, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador da açıklamasında, buna benzer hadisenin bir daha olmaması için uğraştıklarını belirterek, “Bu sadece Meksika’nın değil herkesin meselesidir. Uluslararası hukuk güvence altına alınmalıdır, hiçbir ülkenin malına ve büyükelçiliğine zarar verilmemelidir” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Ekvador polisi, Ekvador’un eski devlet başkan yardımcısı Jorge Glas’ı gözaltına almak için Aralık 2022’den bu yana kaldığı Meksika’nın Kito Büyükelçiliği’ne baskın yapmıştı. Büyükelçiliğin Siyasi İşler Sorumlusu Roberto Canseco, gazetecilere açıklamasında, Ekvador polisinin içeriye zorla girdiğini ve personele saldırdığını belirtmişti.

Meksika Devlet Başkanı Obrador, yasal yollara başvurulması için Dışişleri Bakanı’na talimat verdiğini kaydederek, “Bu, uluslararası hukukun ve Meksika’nın egemenliğinin açık bir ihlalidir. Ekvador hükümetiyle diplomatik ilişkilerin derhal askıya alınması için talimatımı verdim” ifadelerini kullanmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir